Share Button

Людина може витримати без їжі багато днів, навіть тижні, але, позбавлена води, людина помре протягом трьох днів. З води складається більша частина нашого тіла, чверть наших кісток і третина нашого мозку. Вона є в кожній клітині, в кожній тканині людського тіла, вона задіяна у всіх функціях нашого організму. Тому для нормального функціонування організму необхідно постійно поповнювати витрачену воду. В процесі життєдіяльності організм людини втрачає багато солей та мікроелементів, і саме мінеральні води можуть стати адекватним джерелом їх поповнення.

Тіло людини на 65-75 % складається з води – різниця залежить від віку і маси (м’язової). Людина безперервно витрачає воду в процесі життєдіяльності під час дихання, випаровування з поверхні тіла і потовиділення та внаслідок виділень продуктів життєдіяльності з організму. В залежності від статі, віку, ваги людини та фізичного навантаження дорослий чоловік в середньому втрачає протягом дня 3,7 літри води, а жінка – 2,7 літри, отже, стільки ж потрібно й випивати. Якщо ви знаходитесь у спекотному кліматі, займаєтеся спортом або працюєте фізично, якщо у вашій дієті багато солі, – втрати води можуть бути ще більшими. Отже, ці втрати необхідно компенсувати весь час і обов’язково впродовж усього дня. Цей процес називається гідратацією організму.

Гідратація організму відбувається не тільки тоді, коли ми п’ємо. Вода надходить до організму з їжею, а також у результаті метаболізму (організм сам генерує невелику кількість води). Але основним джерелом гідратації є вживання  води та інших  напоїв.

Контролюючи свій питний режим, не покладайтеся виключно на відчуття спраги. Спрага не завжди є надійним індикатором рівня гідратації організму.

З їжею в організм надходить 0,7 літра рідини,  ще 0,3 літра він виділяє в результаті метаболізму. Тож  решту – 1,7 літри для жінок та 2,7 літри для чоловіків (приблизно) – потрібно доповнювати  питною водою або різноманітними напоями: соком, газованими напоями, чаєм тощо.

Є ще один простий підхід до кількості вживання рідини: Зветься він «Вагу ділим на 20»

Наприклад я важу 70 кг: 70/20=3,5 л.

Їжа + метаболізм = приблизно 1 – 1,3 л

Решта 2,2 – 2,5 л необхідно випивати у вигляді звичайної води, соків, чаїв, тощо.

Мій режим вживання води впродовж дня:

1 склянка (0,3) – 15-30 хв до їжі.

Чай – 0,3л

2 склянки води (0,5 л) на роботі до обіду

Чай або компот (0,3 л) – після обіду (стараюся не відразу, а через 20-40 хв)

1-2 склянки води (0,5 л) до кінця робочого дня

1-2 склянки води (0,5 л) вдома

Чай (0,3 л) після вечері

У дні тренувань/спеки води вживаю більше на 3-4 склянки.

voda_limon1

Себе я не змушую і потреба пити в мене виникає швидше, ніж настає спрага. З часом, коли я більше почав вживати води, то став краще відчувати різницю, коли п’ю воду в потрібній кількості і, коли п’ю мало (відчуття наче висихаю, настає млявість, погіршуються деякі фізичні показники).

Солодкі води, на мою думку, не варто вживати для поповнення водного запасу. Скоріш для задоволення, і то в невеликій кількості.

Рекомендації для поповнення організму водою:

  • Ранок слід починати зі склянки води – це допомагає організму «запустити» роботу. Більшу частину рідини краще вживати в першій половині дня, і не пити багато перед сном. Їжте більше фруктів і овочів. Вони містять багато рідини і дають нам прекрасну можливість поповнити запаси вологи в організмі.
  • Постійно тримайте пляшку з водою або напоєм у себе на письмовому столі, в автомобілі, в сумці або в будь-якому іншому місці, де вона буде нагадувати вам про необхідність пити.
  • Зберігайте напої при помірних температурах. Помірна (не надто низька і не надто висока ) температура напою сприяє тому, що ми п’ємо більше.
  • Вибирайте напої, що відповідають вашому рівню фізичної активності та способу життя. Звертайте увагу на калорійність напоїв, які ви п’єте.
  • Потреба в рідині дуже відрізняється, залежно від ваги людини, від пори року і діяльності. У спеку наш організм величезну кількість рідини втрачає при потовиділенні, тож варто забезпечити себе постійним джерелом питної води і не чекати, коли з’явиться спрага спрагу, адже може трапитися зневоднення організму.

Пийте на здоров’я!

Share Button