Share Button

Розвінчуємо стереотипи про Норвегію. Після того, як ми відвідали Татри і Варшаву, наш шлях пролягав до Осло.

 1. Там холодно.

Аж ніяк. Звісно, зимою в них сніги, і якщо говорити про північ Норвегії, – то там справді холодно, але в Осло, наприклад, буває досить гаряче. Ми пробули там три дні (день 1 і день 2), але встигли добряче вигрітись і навіть загоріти. В морі ми не купались лиш тому, що не мали собою купальника в перший вечір, і вже було надто пізно і трохи прохолодно в другий вечір. Тому, перед тим як їхати до Норвегії, перевірте прогноз погоди.

IMG_2645

 1. Дуже дорогий хліб.

Ну так, дорогий, але не дорожчий ніж в Швейцарії, Монако, Австрії, Німеччині чи Іспанії.  В країнах ЄС та Шенгенської Зони ціни, в принципі, вищі, як і на всі продукти, так і на хліб. Альтернатива – млинці по 80 Євроцентів. Це трохи дешевше, ніж маленький хлібець за 4 Євро. Але хлібець буде смачнішим.

 1. Авто-стоп.

Його в Норвегії нема. Взагалі. Ніякого і bla bla car нема. Ні для пар, ні для дівчат, ні для хлопців. Тут цього не розуміють. Рівень людей зовсім інший. Тому, якщо комусь раптом і пощастило застопити когось, – це взагалі рідкість. Ми 3 години стопили машини, аж вирішили дочекатись автобуса. Проте, нам таки зупинились 2 дівчини, які чисто задля фану підібрали нас і завезли на вокзал в сусіднє селище. Отак. Вони казали, що ніхто у Норвегії такого не робить.

IMG_0951

 1. Вода з кранів тут питна.

Це правда. Якщо вам вийде набрати десь – можете пити. Якщо ж ні, то можна придбати в мережі Kivi. В інших супермаркетах вода лише в маленькій тарі і дорога. Кажуть навіть, що тут немає тарифів на використання води, вона просто є, доступна кожному.

 1. Дорогий алкоголь.

Дуже дорогий. Тут пляшка моцного напою в такс фрі від 17 Євро. Тому норвежці здебільшого радіють алкоголю в подарунок. Попри ціну, всі радо споживають. А дорогим він є навіть для них (маю на увазі рівень доходів).

 1. Спорт.

Дуже популярні активні види спорту – є літній і зимовий парки, багато басейнів. На вихідних проводяться різні спортивні змагання, а також музичні фестивалі опен-ейр. Дуже активні люди, часто виїздять на околиці міста для відпочинку на природі.

 1. Авто і транспорт.

В них 30 % машин – Тесламобілі, і напевне половина – електрокари. За кермом здебільшого зрілі старші люди 50+. Транспорт дорогий. Від аеропорту до центру міста – 60 км будуть коштувати 17 Євро. По місту можна придбати добовий квиток за 6 або 9 Євро.

IMG_2661

 1. Робота.

Молодь, у свою чергу, працює в музеях. Контролерами в громадському транспорті, мостильниками плитки. Всі привітні, охайні і на вигляд задоволен) Є багато заробітчан з Польщі, але їм важко, бо життя в Норвегії надто дороге.

 1. Гроші.

Грошей на Норвезькі крони можете не міняти. Хіба що для колекції) Тут всюди (і це без перебільшення) можна розрахуватись карткою. Основне – просто мати гроші, бо країна дорога. Євро краще теж не везти собою, за конвертацію з вас братимуть 10%. Тому, поклали гривні на картку (в нас був Приват і Райффайзен Банк) і – вперед). Навіть штраф у трамваї можна сплатити карткою (бо молоді контролери мають собою термінали).

 1. Білі ночі і полярне сяйво.

Білі ночі – явище червневе і літнє, в принципі. В Осло не темніє. Тут близько 01:00 настає сутінь. Така трошки. Як в нас о 22:00 в цей самий період. І ця сутінь триває до 4:00, коли вже сходить сонце. Важко пристосуватись, насправді. Полярне сяйво буває в січні, і взимку загалом, в більш північних частинах Норвегії.

IMG_2533

 1. Щодо менталітету людей – неймовірні.

Там справді живуть нащадки вікінгів. По комплекції  – високі і дужі, як жінки, так і чоловіки. Широкоплечі, з розвинутими м’язами. Серед молоді дуже популярні татуювання. Дуууже популярні. Здебільшого – рукави – великі і кольорові. Ми дивувались спершу, а потім зрозуміли, що культура в них абсолютно своя, відмінна від нашої. Колишні мореплавці ще з давніх давен робили собі татухи. І їхні нащадки також роблять.

 1. Мова.

В Норвегії всі вільно спілкуються англійською мовою. Так само, як і норвезькою. З тобою вони можуть балакати на ідеальній англійській, а потім зі своїми друзями легко перейти на норвезьку. Дивно, але проблем двомовності чи чогось такого в них нема.

Тут панує німецький порядок без педантичності. Червоне на світлофорі – стоїш, але коли немає машин – переходиш. 5 хвилин від центру – пляж на дерев’яних конструкціях. Йдеш собі і плаваєш. Все дуже гарно і правильно. Відчуття вільного і безпечного життя.

Норвенія, бітвінкл, Сашко Савчук, betwinkle

Норвенія, бітвінкл, Сашко Савчук, betwinkle

Share Button