Share Button

Привіт! Вже пройшло чимало днів, як ми повернулись із чудової поїздки до Валенсії, де відбувалась зустріч молоді із багатьох країн Європи (і не тільки, як виявилось), і потрапили у вир Різдвяних святкувань, так що написання статей відійшло у майбутнє, яке ось настало J

Трішки передісторії. Що нас змусило поїхати на Новий рік до Іспанії?

Якось я зустрівся з Іваном Жагаляком і він каже, що їхатиме на Тезé, яке цьогоріч проходитиме у Валенсії. По дорозі заїжджатимемо до інших міст. І тут, як завжди, прокинулась приспана зимою пристрасть до подорожей. Ми з Яночкою активізувалися і давай думати: їхати чи ні. Хоча відповідь, напевне, знали ще коли задавали собі питання.

Якщо ви вперше зіткнулись з Тезé і не знаєте, що це таке – ось трішки інфи з вікіпедії:

Тезé (фр. Taizé) — міжнародна християнська спільнота із села Тезе, що знаходиться у французькому регіоні Сона і Луара, в Бургундії.

Спільнота заснована у 1940 Братом Роже, який переїхав до Франції із Швейцарії, і залишався її головою аж до своєї смерті 16 серпня 2005. Хворіючи на важку форму сухот, брат Роже після довгих роздумів вирішив створити спільноту.

У роки Другої світової війни, в результаті купівлі закинутого дому, був створений пункт допомоги для біженців та євреїв, які ховалися від фашистів. Але восени 1942 року цей пункт було викрито, і брат Роже був змушений тікати. У 1944 р. він повернувся, тим самим продовживши життя спільноти.

Сьогодні спільнота налічує більше ніж сто монахів різних національностей, що представляють протестантську та католицьку Церкви. Життя у спільноті сконцентроване на молитві та роздумах. Молоді люди із усіх континентів відвідують Тезе протягом цілого року, щоб взяти участь у її житті.

Протягом тридцяти останніх років, наприкінці року, проводиться масова спільна зустріч молоді в одному із великих міст Європи. Головна ціль цих зустрічей — дати змогу молодим людям зустріти Новий рік разом.

Кожен рік десятки тисяч молодих людей беруть участь у цих зустрічах, які готуються зусиллями тисяч волонтерів, місцевих парафій та родин міста-організатора.

До цього часу ми теж не були на подібних зустрічах, але трохи знали що таке є і якось навіть думали поїхати, ще коли були студентами.

Хоч ми вже не студенти, залишилося бажання взяти участь в такій цікавій події. От ми й вирішили їхати!

Як все було. Приготування

Організацією поїздки займався о. Петро Верхоляк – крутий священик (або як він каже ксьондз), без якого поїздка могла б бути трохи нудною, бо 6 000 км в автобусі – це геть невесело.

 

Спочатку ми отримали перелік документів від Оксани, яка займалася технічною частиною. (розважально-організаційно-керівною займався о. Петро). Перелік був не надто складним і зводився до підготовки документів для отримання візи. Візу, до речі, ми отримали без проблем в новому візовому центрі Львова (ТЦ Форум) по вул. Під Дубом. Там можна подати документи на отримання візи майже у всі країни, що представлені у Львові. Центр дуже великий і черги розсмоктуються досить швидко._DSC3744

Ще була зустріч із людьми, які зголосились їхати на Тезе цього року. Гарно придумано, оскільки значно легше їхати, коли трохи знайомий з людом. Всі були молоді, багато студентів.

Ми докупили деякі речі для поїздки (зокрема подушки-рогалики, щоб було зручно спати в автобусі) – незамінна річ при таких переїздах.

Оформили відпустки, запаслись продуктами на дорогу і не зчулись, як вже поспішаємо на автобус.

Дорога до Валенсії.

До Валенсії зі Львова 3 тис км. Майже вся Європа у перетині. І від тоді я почав називати цей тип подорожі – туристичне прочанство. Ми мали дві основні складові в поїздці:

1 – відвідання якомога більше всього

2-прочанські  заїзди до осередків християнських спільнот українців – о як закрутив)))

Першим був Мілан. В Мілані ми були на Різдво 25 грудня. Місцеві українці пригостили нас святковою різдвяною випічкою: панетоном і панеторою (сорі, якщо помиляюсь з назвою) і ми пігнали топтати вулиці Мілана. Мілан гарне місто, але на Різдво майже все було зачиненим. Ми облазили центр і довколишні вулиці, зустріли торговців наркотою, з’їли вуличних солодощів і успішно заблукали, повертаючись назад. Мій Vodafon відмовлявся з’єднуватись з Інетом, а місцеві не могли підказати, де знаходиться потрібна нам вулиця. Італійці англійською розмовляють не надто((( Але ми зустріли студентів і вони нам підказали. Х-ху, вже думали лишимось без кругленької суми на благо автобуса. (о. Петро запроваджує штрафи за запізнення 1хв=1Є – досить ефективна штука)

Потім була ночівля біля Середземного моря і ранком (5:40 підйом) я навіть бігав до моря і купався.

_DSC3597

Далі Монако – країна, яка не схожа на звиклі мені країни. Зовсім інший світ. На тому клаптику землі серед гір на березі моря є все: 1,6 км залізниці, багато будинків, сади, знамениті казино, яхти, найновіші і найдорожчі автомобілі, люди, туристи, китайці, церкви, супермаркети на -7 (мінус сьомий поверх) поверсі, футбольна команда, ралі, і ще кучу всього, про що можна прочитати в окремій статті.

_DSC3782 _DSC3821

Мадрид – столиця Іспанії і дуже велике місто. Дорогою до нього майже весь час пустеля і гори. Декілька містечок, які трапились були скоріше випадковістю.

_DSC3975

А потім довгоочікувана Валенсія.

Перше враження: тут літо, пальми і багато мандаринів.

На нас чекали декілька формальних кроків: реєстрація, дорога до парафії і поселення в сім’ї, що нас прийматиме. Все зайняло 2 години, але не для нас з Ясею. Нас мали забрати о 9 вечора.

Що ж передбачає зустріч Тезé?

Ночівля у родинах, що мешкають неподалік парафій. Є приймаюча сім’я, що проживає в місті або на околиці (в нашому випадку Валенсія). Разом з ними ми жили 5 днів.

_DSC4590

Я, Яночка, Марлен і Серхіо. У нас вечеря

 

Ранкова молитва у парафіяльній церкві.

Зустріч у малих міжнародних групах, де спілкуються на різні соціально-богословсько-життєві теми (мені ці спілкування, якщо чесно, не дуже йшли)

Обід  кількох десятків тисяч людей в одному місці (в нас обід відбувався у садах Турії – парку на осушеному дні ріки Турія)

_DSC4457

Молитва в великій церкві або споруді (Кафедральний собор або величезний тент). Одночасно на молитві були присутні декілька тисяч людей.

Робота у майстернях (workshops), які найчастіше провадять брати Taize. Зустрічі відбувались в музеях, виставкових залах, тощо.

Вечеря кількох десятків тисяч людей в одному місці (в нас обід відбувався у садах Турії – парку на осушеному дні ріки Турія)

Молитва в великій церкві або споруді (кафедральний собор або тент).

_DSC4479

На реєстрації нам запропонували бути волонтерами і долучитись до проведення івентів. З нашої групи зголосилось 5-ро. Також нам видали картку на всі види транспорту на весь час перебування (ми нею успішно користувались і зацінили зручність такої штуки), карту, книжечку з описом всього, що має відбутись та паспорт зустрічі – Itinerarium. Темп був шаленим. Крім всього запланованого в рамках зустрічі ми хотіли ще побачити місто, а воно було прекрасним.

Нас прийняла чудова сім’я: Серхіо  і Марлен. Він – молодий викладач з Валенсійської політехніки, а вона – архітектор з Домініканської республіки. Вони нещодавно одружились.

Було дуже цікаво вклинитись у побут іспанців. Вони вечеряють пізно і довго. Багато їдять і говорять за столом, поступово змінюючи страви. Так може тривати 3-4-5 годин.

На Новий рік ми переселилися до Давида – хлопаки з Гаїті (якось аж парадоксально вийшло, в двох сім’ях з трьох людей один іспанець). Він студент і живе в Валенсії 6 років.

Новорічна вечірка відбувалась в спеціально підготовленому залі з різними місцевими стравами. Головне дійство – Фестиваль націй – різні виступи, співи, танці, представлені групою учасників з тої чи іншої країни. Всі стараються танцювати, підспівувати, хоч не завжди знають як і про що – головне веселитися. Всі ми за іспанським звичаєм під час бою ратуша в Мадриді (трансляція по радіо) з’їли 12 виноградинок і загадали 12 бажань, які обов’язково мають збудутися. Навіть не думав, що так святкуватиму Новий рік, ще й на такій зустрічі. 

В Іспанії на Новий рік і всі великі свята (+ неділі) всі збираються великою сім’єю і готують традиційну страву з рису, м’яса і овочів – паелью. Оскільки нас приймав Давид, а він з Гайті і не має сім’ї у Валенсії, він на такі святкування їздить до своїх друзів, і підхопив нас з собою. Ось так все відбулось.

_DSC4747

Всі були щирі, веселі і дружні. Хоч англійською вони знають декілька слів, ми з ними порозумілися. Давид нам перекладав))))

Самі зустрічі і молитви були дуже незвичними. Людей – надцять тисяч і вони буквально всюди. Говорять різними мовами. Коли ми отримували обід, то нам бажали смачного 6-7-ма різними мовами. І це максимально викликало посмішку і піднімало настрій. Всі щось робили: сідали в коло і співали під гітару, спілкувались, фоткались, бавились в ігри, обіймались…… Все було нашпиговане якоюсь радістю, позитивом і врочистістю. Я ще не був свідком такого масового скупчення приємних людей, де кожен радіє, діє, живе.

_DSC4740

Валенсія була просто на висоті.

Наразі це найкраще місто для життя, в якому я побував. Тут море, чудова інфраструктура, транспорт, багато місця для розваг і проведення часу, підприємства, порт, парк Турія, протяжністю ціле місто, воно невелике по чисельності (800тис чол..).

Далі ми їхали через Барселону (+Монсерат), Женеву, Берн і Мюнхен додому. Хоч повертатися зовсім не хотілось. Детальніше про міста буде в наступних статтях, а тут я хотів поділитися досвідом зустрічі ТеЗе. Трохи ще розповідатиму по ходу.

_DSC4968 _DSC4949

Ось таке туристичне прочанство.

Якщо вам випаде можливість поїхати в такого роду поїздку – не вагайтесь – це круто. Адже, це можливість:

  • Пожити з сім’єю з іншої країни, ознайомитись з побутом і стилем життя, побачити життя з середини
  • Поспілкуватись з масою людей з інших країн
  • Зустріти Новий рік разом з кучою люду з різних країн
  • Відвідати багато цікавих місць і міст
  • Дізнатись про світ і себе
  • Краще зрозуміти християнство, або навіть змінити про нього думку (в кращу сторону звісно), якщо є потреба.

 

На таку зустріч можна їхати організовано групою (як зробили ми), добиратися самостійно, організувати самостійно групу люду. Дехто з моїх друзів любить їздити самостійно, декотрі -тільки автобусом. Можливо, ми спробуємо якось самостійно і тоді скажемо, як краще. Зрештою – комбінуйте, плануйте і подорожуйте.

_DSC5335

P.S. Зустріч Тезé-2016 відбудеться у Ризі (Латвія).

P.S. P.S. А цьогоріч у Валенсії місцеві сімї поселил в себе 99% учасників Тезе (минулих років бувало і 30%, а решта ночували у школах, монастирях, виставкових залах). Дякуємо валенсійцям!

Share Button