Share Button

Привіт всім! Давненько не чулися. Це тому, що я працюю над написанням невеликої брошури про харчування і тренування. Зараз інтенсивно перечитую різну літературу та випробовую нові підходи і техніку в тренуваннях.  Останні мої тренування були суто бігові з вкрапленнями вправ на гнучкість і вправ на стопу. Якщо чесно, знаходжусь під враженнями. Зараз читаю книгу британського легкоатлета Гордона Пірі. Книга написана за одну добу цим невгамовним чоловіком. В книзі описано його досвід, основні закони бігу та правильний підхід до тренувань і харчування. Я використав деякі з них і відчув, що мало працював над власною технікою, хоч мені здавалося, що проблем немає. А вони є:

  1. Економічність.

Виявилось, що мій біг може бути більш економічним і сил може вистачити на більшу відстань, а втома може бути меншою.

  1. Положення ступні

Я бігав досить тихо, не молотив п’ятами по покриттю, і мої суглоби не боліли.  Але цього не достатньо. І про це буде далі.

  1. Не вірте виробникам взуття.

Вимоги до одягу і взуття повинні бути високими. Потрібно вчитися вибирати спорядження. Тут наші результати, травми чи задоволення від пробіжок.

 

  Трішки про Гордона Пірі:

 У ході своєї кар’єри він встановив 5 світових рекордів. Володів рекордом у бігу на 3000 метрів з 1956 по 1962 роки. Пірі виграв срібло на літніх Олімпійських іграх 1956 на дистанції 5000 метрів, поступившись тільки знаменитому радянському бігунові Володимиру Куцу. Також він був триразовим чемпіоном Англії з кросу.

У 1998 році Гордон Пірі потрапив до Книги рекордів Гіннеса, як людина, що пробігла 347.600 км. Для порівняння – відстань до Місяця 384.000 км. Його спортивна активна кар’єра тривала 45 років!

Wikipedia

Гордон Пірі першим почав відкрито говорити про проблеми бігунів, головною з яких були травми через біг «на  п’ятку». А також про виробників взуття, які кажуть, що так і потрібно бігати, і роблять кросівки з товстенною підошвою.

Ви не вірите, що товста підошва заважає бігати і ступати на п’яту природно? Зробіть експеримент: вийдіть на бігову доріжку і пробіжіться босяком «на п’ятку». Скоріш за все удари від ніг долинатимуть до висків голови – це і є причиною травм. Ми молотимо п’ятами, а в результаті суглоби колін і тазові суглоби отримують надмірні навантаження. Декілька таких пробіжок, і неприємні відчуття гарантовані. М’яка підошва тут не допоможе, лиш відтермінує неминуче. В результаті, ми перестаємо бігати. Ще й інших відраджуємо.

Також можна пробігтися по піску і звернути увагу на слід. Основна вм’ятина буде на носку – де було основне зусилля. Такий біг є природним і безпечним. Чому ж ми почали бігати інакше?

  1. Незнання правильної техніки бігу
  2. Взуття, яке заставляє нас бігати неправильноimage012

Основні тези теорії бігу на носок за Пірі

 

Під час бігу не потрібно викидати ногу вперед і приземлятися на п’яту. Це викликає ударні навантаження і травмує вас. Більше того, приземляючись на п’яту, ви гальмуєте і змушені знову прикладати зусилля для розгону.

 

Приземлятися ви повинні на передню частину стопи, яка в момент приземлення знаходиться під вашим центром тяжіння, що не викликає гальмування. Ваш біг нагадує біг «качки» – ви поривчасто і різко повинні відштовхуватися від землі, неначе біжите по гарячій сковорідці.

 

Ви зможете так бігти далі тому, що ваші ноги більше знаходяться в повітрі і відпочивають. У вас немає довгих важких приземлень – вони замінюються переривчастими і частими поштовхами. Цей режим роботи більш енергетично економічний для м’язів ніг.

 

Для прискорення вам потрібно просто збільшувати швидкість переміщення ніг, але не їх розкид. Збільшення швидкості дозволить змінювати надалі і розкид, але ви все одно будете приземлятися під своїм центром ваги і не будете збивати швидкість.

 

Бігати потрібно в кросівках з однаковою товщиною підошви по всій довжині. Якщо ви бігаєте правильно, то кросівок стирається під носком, а не на п’яті. 

 

Освоївши техніку Пірі, ви зрозумієте, що громіздкі п’яти на кросівках сильно заважають! Подивіться, в чому бігали олімпійські чемпіони, які мали довгу кар’єру, не те що сьогодні.

 

Руки повинні рухатись в напрямку руху тіла, описуючи дугу, допомагаючи робити вам поштовхи.

 

Не нахиляйтеся вперед і дивіться поперед себе!

Отже, якщо ви любите бігати, але страждаєте від болю, не подобається бігати, але хочете полюбити, хочете бігати швидше і не травмуватися, то прочитайте «Бігай швидко і без травм». Гордон заповідав, що книга повинна поширюватися безкоштовно, що і відбувається сьогодні.

 

І ще, пам’ятаєте про біг «на носок»: «Кенгуру тільки під час першого свого поштовху витрачає 100% енергії, а на кожен наступний поштовх – всього 10% енергії!» Так повинні бігати і ви – швидко і довго, а ще економічно.

Коли ви завершите вашу першу пробіжку «на носок» в старих кросівках і пройдете кілька метрів пішки, то ви зрозумієте, наскільки сильно вам заважає «товста п’ята» кросівка, яка повинна була допомагати.

 

 

Share Button