Share Button

Я пам’ятаю свою еволюцію у підборі взуття для тренувань: історію дрібних травм та незручностей, які мене супроводжували, але радість від бігу була вищою за  все це і тому я вберіг свою любов до цього заняття. Спочатку використовував різні дешеві кросівки, шиповані кеди, від яких боліли ноги, кеди без шипів, кросівки для бігу. Поступово я зауважив, як та чи інша форма взуття впливала на здатність швидко і комфортно бігати. Проте я був малим і мало аналізував. Я працював над технікою і більше дбав про те, як ступати – це допомагало. Але всі незручності почали зникати по мірі того, як я навчився вибирати взуття.

Дуже гарно про це написав Гордон Пірі у книзі «Бігати швидко і без травм».

Найбільше травм ніг з’являються від неправильної техніки та погано підібраного взуття. Відповідно, вимоги до нього мають бути високими.

Подивіться уважно, яке взуття використовують спортсмени на великих чемпіонатах, і ви не побачите нічого окрім дуже легких шиповок (кросівок). На Олімпійських Іграх і Чемпіонатах Світу ніхто не змагається в комфортних, ортопедичних кросівках з товстою підошвою, які носять любителі-бігуни, мотивовані рекламою. Не дивно, що різниця в результаті бігу на кілометр босоніж і в типових кросівках для занять бігом, може різнитися до 30 секунд (тієї ж людини). З цієї причини необхідно обирати найлегше взуття, яке зможете знайти, а при виборі користуватися наступними порадами.

Бігове взуття повинно мати однакову товщину підошви під п’яти до носка, без клиноподібних вставок і потовщень.

Дуже важливо, щоб товщина матеріалу під пальцями була такою ж, як і під іншою частиною стопи, тому що 90 відсотків зносу взуття при правильному бігу відбувається під пальцями. Допускається невеликий клин (потовщення) в сторону п’ятки. Але невеликий!!!

Такі кросівки брати не варто

Такі кросівки брати не варто

Перш за все, взуття повинно добре прилягати, і нога не має ковзати всередині кросівка, бо це зумовить зниження результатів і травми, пов’язані з натиранням мозолів. Це в свою чергу призведе до невеликих змін в техніці бігу, що, зрештою, може стати причиною більш серйозних травм. В ідеалі, взуття повинне прилягати щільно, “як рукавичка“.

По-друге, дуже важливо вберегти себе від найбільш поширених травм, безпосередньо пов’язаних з поганою конструкцією взуття, а саме: травми ахіллового сухожилля. Найпростіший спосіб забезпечити собі травму ахіллового сухожилля – це дозволити взуттю тиснути на нього під час бігу. Багато бігового взуття має позаду виступ – частину, яка тисне на сухожилля під час розгинання стопи (коли пальці спрямовані вниз). Очевидно, що коли ви біжите довгу дистанцію, то при кожному кроці, кілометр за кілометром, будете чинити тиск на ніжне сухожилля. Таким чином, задник, зроблений для “захисту” сухожилля, гарантовано створить дискомфорт або призведе до травми.

Тому не купуйте такого взуття!

Інша проблема пов’язана з тим, що у типових бігових кросівках форма підошви під п’ятою відрізняється від форми самої п’яти. Це призводить до того, що з підошвою контактує тільки її основа (частина п’яти). В результаті цього навколо п’яти залишається вільний простір. Ця порожнеча повинна бути заповнена матеріалом, який буде щільно до неї прилягати. Якщо про це не  подбати, то з’явиться зайве навантаження, тому що єдиним місцем контакту п’яти з підошвою буде область нижче від ахіллового сухожилля. Результат цього – скороминучі мозолі спочатку, і шпори п’ят, вже потім – запалення ахіллового сухожилля – і це надовго.

Обирайте взуття, яке забезпечує щільне прилягання п’ятки до підошви. Це може забезпечити хороша устілка, шкарпетка та конструкція підошви.

Не обирайте взуття, яке чинить надмірний тиск та заважає основним рухам під час бігу: скручуванню та перекату. Всі частини взуття, які тиснуть, повинні бути “вилучені” (якщо таке можливо і не шкода). Але краще про це подбати заздалегідь – при купівлі.

нікі

Обирайте взуття, яке буде максимально анатомічним, тобто таким, що повторює природній рух вашої стопи і не перешкоджає вільному перекату та скручуванню. В інакшому випадку доведеться докладати непотрібних зусиль, стрибати і додатково навантажувати ногу.

Округлені носки кросівок часто стають причиною гострого болю суглобів між пальцями і кістками площини стопи. Будь-яке відхилення від природної форми стопи впливатиме на вашу здатність бігати і, в результаті, – призводити до травм.

Будьте обережні і пам’ятайте, що виробники взуття в першу чергу хочуть продати кросівки і заробити гроші. Вони пожертвують Вашими ногами, якщо це буде потрібно. Новинки і високі технології не завжди є безпечними та якісними.

рібок

Додатково звертаємо увагу на матеріал (якісний текстиль або шкіра) та якість шиття і проклеювання. Все повинно бути акуратним, не перекошеним, без наляпаного клею (свідчить про сумнівного виробника). Дихаючі властивості теж важливі (матеріал про це зможе сказати багато).

Кросівки з занадто амортизуючою підошвою варто залишити на полиці.

Прислухайтесь до своїх відчуттів – вони допоможуть.

Хороше взуття є і його варто купувати.

 

Share Button